Hovädzia pečienka – recept na hovädziu pečienku so zemiakmi a koreňovou zeleninou

0
13975

Na 6 porcií hovädzej pečienky potrebujeme

1 – 1,2 kg hovädzej roštenky z mladého býka
0,4 kg hovädzieho s kosťou (použijeme na omáčku)
1 mrkva,
1 petržlen
1 cibuľu
kúsok zeleru
3 strúčiky cesnaku3 vetvičky čerstvého tymianu
celé čierne korenie
bobkový list
soľ
2 lyžičky zemiakového škrobu
50g masla
olej

Recept na šťavnatú hovädziu pečienku s pečenými zemiakmi a koreňovou zeleninou

1. Do hrnca, so širokým dnom vlejeme trochu oleja a rozpálime ho. Roštenku očistíme, posolíme, okoreníme čiernym korením a vcelku vložíme do hrnca. Hovädzie nakrájame na väčšie kusy a pridáme k roštenke. Mäso zatiahneme zo všetkých strán a odstavíme hrniec.

2. Zatiahnutú roštenku preložíme na pekáč a vložíme do rúry vyhriatej na 200° C, po 12tich minútach teplotu stiahneme na 50° C a pri tejto teplote pečieme ďalšie 2 hodiny. Po 2 hodinách vypneme rúru a mäso necháme odpočinúť.

3. Do hrnca k zafarbenému mäsu vložíme nahrubo pokrájanú mrkvu, petržlen, kúsok zeleru, cibuľu a cesnak. Zeleninu chvíľu smažíme potom, pridáme 1 vetvičku tymiánu, 6 guľôčok čierneho korenia, 3 bobkové listy, zalejeme vodou po vrch mäsa so zeleninou, uvedieme do varu a znížime teplotu tak, aby voda nevrela. Z vývaru odoberáme penu, ktorá sa tvorí na povrchu a dopĺňame vodu tak, aby bola zelenina stále tesne zakrytá.

4. Scedíme vývar a zahustíme dvoma lyžičkami zemiakového škrobu zmiešaného s trochou vody, osolíme, vmiešame 50g masla a odstavíme. Takto sme si vytvorili omáčku.

5. Zemiaky pokrájame na kolieska, osolíme, polejeme olivovým olejom, premiešame a dáme na plech. Koreňovú zeleninu pokrájame na dlhé kúsky, obalíme v zmesi z kremžskej horčice, olivového oleja, trochou soli a medu. Pridáme k zemiakom na pekáč a pečieme z oboch strán dozlatista.

Tip: K pečienke sa výborne hodí pečená zelenina, zemiaky a ľubovoľná zelenina pripravená v pare.

Tip: Pokiaľ nezjeme celú roštenku môžete ju ďalej použiť ako studené občerstvenie, s omáčkami, šalátmi, bagetou alebo do sendvičov.

Comments

comments