Blanšírovanie – Ako správne blanšírovať

0
9032

Blanšírovanie (z francúzskeho blanchir “očistiť”; niekedy nesprávne blanžírovanie) je kuchárska technika spočívajúca v ponorení plodu do horúcej vody (krátkom sparenie) a jeho následnom ochladení. Vďaka tomu sa šupka ľahšie odlúpne.

Pôvodný francúzsky výraz (blanchir) pre spôsob úpravy zeleniny, ovocia alebo mäsa znamená čistiť alebo bieliť. Jemné mäso, krátko ponorené do horúcej vody, zbelie a zostane šťavnatejšie pri ďalšom tepelnom spracovaní. Ďalej sa tento spôsob sparenia používa pre ľahšie odstraňovanie membrán a blán. Pre ovocie a zeleninu sa blanšírovanie používa na odstránenie šupky u plodov, ktoré ju majú príliš tuhú alebo silnou, ako sú paradajky, broskyne, marhule, mandle alebo pistácie.

Vďaka krátkodobému pôsobeniu zvýšenej teploty zostanú v potravinách zachované vitamíny, chuť i farba, ale zničí sa mikroorganizmy, ktoré by mohli pri následnej konzervácii spôsobiť ich pokazenie. Zostane tak zachovaná vyššia kvalita potravín, napríklad mrazená zelenina má sviežejšiu farbu a výraznejšiu chuť. Niektoré plodiny (špenát) strácajú sparením nežiaducu pachuť.

Časté je tiež blanšírovanie húb, najmä pred ich zmrazením.

zdroj: YouTube, milujivareniwikipedia.org

Comments

comments