Technika plávania KRAUL

0
2256

Kraul (plávanie)

(v origináli Crawl) je jeden z plaveckých spôsobov, ktorý umožňuje plavci efektívny a veľmi rýchly pohyb vo vode. Počas plávania kraulom sa postava plavcov nachádza v takmer vodorovnej polohe vzhľadom k hladine, čo má za následok, že jeho odpor je najmenší. Počas kraula sú pohyby vedené tak, že nedochádza k vzniku brzdenia plavcov a jeho následný pohyb končatín len dodáva ďalšiu rýchlosť a tým plavec rovnomerne zrýchľuje.

  1. Kraul je najrýchlejší plavecký spôsob, ktorý existuje. Ak by sa kraul bral ako 100%, tak na ďalšie plavecké spôsoby pripadajú hodnoty nasledujúce. Pre motýlika 93%, znak 89% a prsia 79%.
  2. Výhodou kraula je v jeho nenamáhaní krčnej chrbtice, ktoré vzniká pri plávaní s hlavou nad vodou, pretože plavec má počas kraula hlavu v neutrálnej pozícii a hľadí na dno s vytáčavým pohybom pri nádychu.

Poloha plavcov

Plavec začína pohyb kraulom v pozícii ležiaceho na prsiach smerom ku dnu s mierne prehnutými bokmi, ktoré umožňuje ľahšie kopanie nôh. Počas dýchania dochádza k vykloneniu hlavy na jednu stranu nad vodu spolu so záberom celej ruky na rovnakej strane. Záber je vykonávaný ako dolnými končatinami, ako aj hornými končatinami, ktoré sú ale pre pohyb hlavné. Ich pohyb je približne po dráhe kruhu okolo tela, kedy sa pravá ruka strieda s ľavou. Jedna ruka sa vždy zo vzpaženia zasunie do vody. Prvá ide do vody ruka, potom lakeť a nakoniec paže. Prsty na ruky sú natiahnuté a ľahko roztiahnuté pre zvýšenie záberové plochy. Ruka potom vykonáva pohyb pod vodou s ľahko pokrčeným lakťom až sa pretiahne v polkruhu okolo celého tela a končí pri stehne, kedy je opäť vytiahnutá nad hladinu a prenesená cez hlavu k ďalšiemu záberu. Tento proces sa neustále opakuje, čo vedie k plynulému plávaniu. Existujú štýly, že sa dýcha stále na jednu stranu a alebo na striedavo obe strany.

Počas kraula sa vydychuje vzduch do vody a nádych sa vykonáva počas vytiahnutí jednej paže nad hladinu.

Dolné končatiny dopĺňajú pohyb horných končatín pomocou hnacej sily, ktorá vzniká kmitavým pohybom nôh v bedrovom kĺbe. Nohy tak kmitajú v smere nahor a dolu v rozmedzí približne 50 cm.

zdroj: YouTubeSmelá ŽabkaWikipedia

Comments

comments